Синонім
- Carduelis flammea (Linnaeus, 1758)
Народна назва
Природоохоронний статус
Be (II)
Цінність виду
Примітки
Детально
Чечітка звичайна (Carduelis flammea) — співочий птах родини в'юркових ряду Горобцеподібних. В Україні зимуючий вид. Гніздиться на півночі Євразії і Північної Америки, в Гренландії.
Населяють чагарникову тундру, порослу стланцевой верболозом та березами; тайгу з невеликими заболоченими полянами і приозерні і прирічні лайди. Літають зазвичай зграйками з безперервним щебетом. Голос — повторюване «че-че», «че-че-че», «чень», «чееіі», «чив», «чув». Співають мало, в основному навесні. Пісня — набір тих же позивок і суха трель «трьрьрьрьрьрь».
На зиму відкочовують або відлітають на південь, виходячи за межі гніздової області аж до південних районів Європи та Азії. Основу живлення складають насіння різних деревних і чагарникових рослин, головним чином берези і меншою мірою насіння ялини, в серпні — вересні також насіння осок, злаків, брусниці і вороники; живляться також комахами, найчастіше попелицями. Живуть до 8 років.
У шлюбний період пари і невеликі зграйки чечіток носяться в повітрі, сідають на вершини дерев і чагарників, весь час видаючи закличні крики. Самець при польоті в повітрі траєкторією у вигляді хвилястих ліній, видає свою пісню. До нього часто приєднуються й інші самці. Гнізда будують невисоко над землею, на різних деревах (береза, вільха). Досить часто гнізда розміщені в кущах серед лісу. Гніздо має вигляд м'якої товстостінної чаші. Його основна маса складається з тонких гілочок, трави, моху, лишайників, рослинного пуху, листяної хвої. У лотку переважають більш м'які матеріали, але в основному він вистелений пір'ям, шерстю, рослинним пухом.
У кладці 3-7 (частіше 4-5) біло-блакитних з темними плямами яєць. Насиджує самка протягом 12-14 днів. Самець приносить їй корм в гніздо. Пташенят вигодовують обоє батьків. Основу їх живлення складають комахи, здебільшого дрібні, а також насіння осок, пухівок та ін. Молоді залишають гніздо через 10-14 днів. Після вильоту та догодовування пташенят частина пар приступає до другого гніздування.
Література
- Літопис природи. Природний заповідник «Медобори». 2018, т.26. – Гримайлів, 2019. – 509 с.
- Літопис природи. Природний заповідник «Розточчя». 2018, т.32. – Івано-Франкове, 2019. – 000 с.
- Dzieduszycki W. Muzeum imienia Dzieduszyckich we Lwowie. Ptaki. - Lwów, 1880. - 226 s.