НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ НАУК УКРАЇНИ
Державний природознавчий музей
Центр даних з біорізноманіття

Carassius carassius (Linnaeus, 1758) - Карась звичайний, Карась золотий

Синонім
  • Cyprinus carassius Linnaeus, 1758
Народна назва
Золотий карась
Зображення
Природоохоронний статус
RDBUkr: Вразливі; RDBUkrCarp: NT
Цінність виду
Примітки
Детально
Один з 4-х видів роду, один з 3-х видів роду у фауні України. В Європі від Великобританії та Скандинавії на пн. до Македонії та Пн. Італії на пд., в Сибіру у річках Північного Льодовитого океану від Пн. Двіни і Печори на сх. до Індигірки, Колими і озер бас. верхів’я р. Урак, на пд. у річках Каспійського моря. В Україні ареал охоплює річки Азовсько-Чорноморського бас., в тому числі й водосховища Криму, а також басейн Зх. Бугу. В окремих водоймах звичайний, в інших — поодинокий, у ряді з них зник. Раніше – численний представник іхтіофауни, належав до так званих смітних риб коропових ставків. У середині ХХ ст. у Прикарпатті його частка в загальній рибопродукції водойм становила 19,1%. На Закарпатті зараз ще подекуди достатньо численний вид. Тримається у заплавних водоймах, озерах, ставках зі стоячою або слабкопроточною водою та замуленим дном, що густо заросли водяною рослинністю. Витривалий до кисневого режиму. Під час промерзання водойм і літнього висихання озер перебуває у мулі на глибині понад 0,5 м. Нереститься у травні–липні. Досягає статевої зрілості у віці 2–3 років, плодючість становить майже 115 тис. ікринок. Їх відкладають трьома-чотирма порціями при температурі води не нижче 18°С на рослинність, на глибині близько 0,5 м. Живиться здебільшого бентосними організмами, також зоопланктоном. Довжина тіла понад 30 см, маса — до 1,2 кг. Тривалість життя понад 10 років.
Література
  • Літопис природи. Природний заповідник «Медобори». 2018, т.26. – Гримайлів, 2019. – 509 с.
  • Соколов Н.Ю. Каталог колекції круглоротих і риб Державного природознавчого музею НАН України // Наукові записки Державного природознавчого музею. – Львів, 2004. – Т.19. – С. 15-28.
    View source
  • Шацьке поозер’я. Тваринний світ: кол. моногр. / А.-Т.В. Башта, В.К. Бігун, М.Г. Білецька [та ін.]; за ред. П.Я. Кілочицького. – Луцьк : Вежа-Друк, 2016. - 610 с. (Електронне видання на CD-ROM)
    View source
Експерти

Таксономічна належність

Biota
Eukaryota
Animalia
Eumetazoa
Chordata
Gnathostomata
Actinopterygii
Cypriniformes
Cyprinidae