Синонім
- Mus quercinus Linnaeus, 1766
Народна назва
Вовчок садовий, Соня садова
Природоохоронний статус
IUCN: NT; Be (III); RDBUkr: Зникаючі
Цінність виду
Примітки
Детально
Один з 3-х видів роду, єдиний вид роду у фауні України. За межами України поширений в Зх. Європі, Прибалтії, верхів’ях Волги і в Татарстані. В Україні знахідки відомі у Черкаській, Київській, Рівненській і Закарпатській обл. Ареал інтенсивно скорочується зі сх. і з пд. Вид найімовірніше зберігся на Волині та у Центральному Поліссі.
Всі знахідки відомі лише за давніми дослідженнями: до кінця 1970-х рр. За даними аналізу зоологічних колекцій частка виду навіть у кращі для цього виду часи становила лише 1% від усіх знахідок в Україні видів родини вовчкових.
Мешканець непорушених лісових масивів. Загалом властивий бореальним угрупованням. Селиться переважно в ялиновобукових лісах з багатим підростом та наявністю великоплідних і дуплистих дерев. Гнізда влаштовує в дуплах дерев і розщілинах, серед каміння та у ходах кротів. Всі знахідки в Україні є літніми. На зиму впадає в сплячку
(з жовтня до квітня). Зимові гнізда влаштовує у дуплах або норах. Типова пожива — букові та лісові горіхи, жолуді, фрукти, комахи. Плодить 1–2 рази на рік по 4–7 малят. Живуть до 3–5 років.