Синонім
- Vespertilio ferrumequinum Schreber, 1774
Народна назва
Підковоніс великий
Природоохоронний статус
Be (II); Bo (EUROBATS); EUHD (II); RDBUkr: Вразливі
Цінність виду
Примітки
Детально
Рід нараховує 77 видів. Один з 2-х видів роду та родини у фауні України.
Від пд. Британії та пн. Африки, через пд.-зх. та пд. Європу, Кавказ, Малу, Середню та Західну Азію до Японських островів. В Україні — в Криму та Закарпатті (поза межами цих регіонів відома лише одна реєстрація).
В регіонах свого поширення вид є відносно звичайним. Є одним з домінантів печерних скупчень кажанів в Криму та Закарпатті.
В якості літніх сховищ використовує різні підземелля (каменоломні, теплі печери, гроти, тунелі) та просторі горища. Самки формують виводкові колонії кількістю до кількох сотень особин. Народження припадає на червень–липень. Льотними молоді стають у віці 3–4 тижнів. Парування відбувається восени. Під час гібернації використовують виключно підземні сховища з відносно високими показниками температури. Зимові скупчення можуть нараховувати до декількох сотень особин. Вид осілий, що подекуди здійснює невеликі локальні міграції між зимовими та літніми сховищами (до декількох десятків кілометрів). Основу живлення складають жуки та лускокрилі. Трофічний список також включає двокрилих, волохокрильців та перетинчастокрилих. Статевої зрілості досягають у віці 2–3 років. Самка приносить одне маля раз на рік. Максимальна відома тривалість життя — 30 років. Є впливовим регулятором чисельності комах.
Література
- Башта А.-Т., Потіш Л.А. Ссавці Закарпатської області. – Львів, 2007. – 260 с.
- Фауна України. Т.1. Ссавці. Вип. 1. Загальна характеристика ссавців Комахоїдні, кажани / Абелєнцев В.І., Підоплічко І.Г., Попов Б.М. - Київ: Вид-во АН УРСР, 1956. – 448 с.