НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ НАУК УКРАЇНИ
Державний природознавчий музей
Центр даних з біорізноманіття

Pipistrellus pygmaeus (Leach, 1825) - Нетопир пігмей

Синонім
  • Vespertilio pygmaeus Leach, 1825
  • Vespertilio mediterraneus Cabrera, 1904
Народна назва
Нетопир-пігмей, Нетопир-карлик
Зображення
Природоохоронний статус
Be (II); Bo (EUROBATS); EUHD (IV); RDBUkr: Вразливі
Цінність виду
Примітки
Детально
У роді 30 видів. Один з 4-х видів роду у фауні України. Ймовірно, Мала Азія, Кавказ, Європа від Шотландії та пд. Скандинавії до узбережжя Середземного та Чорного морів і на сх. — до Середнього Поволжя. В Україні відзначений на лісовій і лісостеповій частинах. Нечисленний вид на Поліссі й у Лісостепу. Рідкісний — на Поділлі й Закарпатті. Пов’язаний з водоймами: берегами річок, вологими і болотистими територіями. Селиться в основному поблизу або на краю лісових ділянок, населених пунктів. Перелітний вид. Виводкові колонії (від пару десятків до кількох сотень особин) розташовані в будівлях, дуплах і щілинах дерев, під корою. Зимує, ймовірно, в дуплах. Міграції не досліджені. Припускають, що це дальній мігрант. На полювання вилітає в ранніх сутінках, літає невисоко. Політ нешвидкий, маневрений. Кормові біотопи — узлісся та розріджені ділянки лісу, окраїни та вулиці населених пунктів, сади, береги водойм. Живиться переважно комарами і мошками, і тому віддає перевагу багатим на водойми ландшафтам. Охороняється на території всіх об’єктів природно-заповідного фонду, зокрема, у Черемському ПЗ, НПП «Прип’ять-Стохід», «Святі гори», «Деснянсько-Старогутський», Шацькому НПП.
Література
  • Башта А.-Т.В., Химин М.В. Фауна рукокрилих НПП «Прип’ять-Стохід» // Збереження та відтворення біорізноманіття природно-заповідних територій. Матеріали міжнародної науково-практичної конференції, присвяченої 10-річчю Рівненського природного заповідника (м. Сарни, 11-13 червня 2009 року). - Рівне: ВАТ “Рівненська друкарня”, 2009. - С.352-358.
  • Годлевська Л.В., Ребров С.В., Панченко П.С. Нові дані щодо фауни рукокрилих Рівненської області (Україна) // Заповідна справа. - 2016. - 1(22). - С.72-77.
    View source
  • Літопис природи. Природний заповідник «Медобори». 2018, т.26. – Гримайлів, 2019. – 509 с.
  • Шацьке поозер’я. Тваринний світ: кол. моногр. / А.-Т.В. Башта, В.К. Бігун, М.Г. Білецька [та ін.]; за ред. П.Я. Кілочицького. – Луцьк : Вежа-Друк, 2016. - 610 с. (Електронне видання на CD-ROM)
    View source
Експерти

Таксономічна належність

Biota
Eukaryota
Animalia
Eumetazoa
Chordata
Gnathostomata
Mammalia
Vespertilioniformes
Vespertilionidae