Синонім
- Vespertilio nilssonii Keyserling & Bläsius, 1839
Народна назва
Лилик північний, Кажан північний
Природоохоронний статус
Be (II); Bo (EUROBATS); EUHD (IV); RDBUkr: Вразливі
Цінність виду
Примітки
Детально
Один з 24-х видів роду, один з 2-х видів роду та один з 25-ти видів родини в Україні.
Поширений у бореальній зоні більшої частини Європи. В Україні проходить пд. межа ареалу, ареал обмежений зх. і пн. областями, кілька переважно давніх знахідок відомо з Подніпров’я і Слобожанщини. Карпатська популяція ізольована від пн. частини ареалу.
Частка виду у колекціях кажанів не перевищує 0,1%. Всі реєстрації виду в Україні є епізодичними і свідчать про вкрай низьку чисельність, яка може бути оцінена з кілька сот особин.
Пов’язаний з лісовими масивами, природними місцями оселення є узлісся та (у горах) верхня межа лісу. Типовими оселищами є сховища дуплового типу, в підземних місцезнаходженнях в Україні не відомий. Вид загалом осілий і здійснює лише ближні міграції у пошуках зимових сховищ. Схильний до синантропії принаймні на пн. Європи. Полює в сутінках і темряві, живиться в польоті дрібними комахами. Влітку формує материнські колонії, плодить по 1 маляті раз на рік. Статева зрілість настає на другий рік життя. Живе до 5–7 років.
Знаходиться під охороною в заповідниках Карпатського регіону та Волино-Поділля.
Література
- Башта А.-Т., Потіш Л.А. Ссавці Закарпатської області. – Львів, 2007. – 260 с.
- Башта А.-Т.В., Химин М.В. Фауна рукокрилих НПП «Прип’ять-Стохід» // Збереження та відтворення біорізноманіття природно-заповідних територій. Матеріали міжнародної науково-практичної конференції, присвяченої 10-річчю Рівненського природного заповідника (м. Сарни, 11-13 червня 2009 року). - Рівне: ВАТ “Рівненська друкарня”, 2009. - С.352-358.
- Шацьке поозер’я. Тваринний світ: кол. моногр. / А.-Т.В. Башта, В.К. Бігун, М.Г. Білецька [та ін.]; за ред. П.Я. Кілочицького. – Луцьк : Вежа-Друк, 2016. - 610 с. (Електронне видання на CD-ROM)
View source