Народна назва
Природоохоронний статус
Be (II); CITES (II); RDBUkr: Вразливі
Цінність виду
Мисливський вид
Примітки
Детально
Один з 5-ти видів роду, один вид роду в фауні України.
Займає лісові обл. Середньої та Пд. Європи, Малої Азії та Кавказу. Україна є сх. кордоном номінативної форми лісового кота. Сучасний ареал кота лісового в Україні охоплює Карпатський регіон, окремі райони Вінницької, Кіровоградської та Одеської обл. В XVII–XVIII ст. вид траплявся в Карпатах, на Волині та Сумщині.
Чисельність можна оцінити в 400–500 особин; більшість облікованих тварин при цьому припадає на Закарпатську область.
Характерні біотопи: широколистяні та мішані, рідше шпилькові та плавневі ліси. В гірських районах для виду характерні сезонні вертикальні переміщення. Основу раціону складають мишоподібні гризуни та птахи. Тварини ведуть одиночний, переважно присмерековий та нічний спосіб життя. Виводкові лігвища та тимчасові сховища влаштовують в дуплах старих дерев, розколинах скель, заломах очерету та звалищах хмизу. Народжують за рідкісними винятками раз на рік в кінці квітня — на початку травня. У виводку зазвичай 3–4 кошенят. Нерідко дикий кіт відвідує території поблизу населених пунктів.
Література
- Загороднюк І., Харчук С., Улюра Є., Ільюхін Ю., Крон А., Шидловський І., Питель-Гута С., Бокотей А., Пономаренко О., Харчук Л. Колекції котових (Felidae) у природничих музеях України та їх значення у поширенні природничих знань // GEO&BIO. – 2022. – Т.23. – С.15-52.
View source
- Татаринов К. А. Звірі західних областей України (матеріали до вивчення фауни Української РСР). - Київ: Вид-во АН УРСР, 1956. - 188 с.
- Shkvyria M.G. Record of the Wild European Cat, Felis silvestris (Carnivora, Felidae), in Mykolaiv Region of Ukraine // Vestnik zoologii. – 2015. – Vol.49, iss.5. – P.478.
View source