НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ НАУК УКРАЇНИ
Державний природознавчий музей
Центр даних з біорізноманіття

Lynx lynx (Linnaeus, 1758) - Рись євразійська

Синонім
Народна назва
Рись, Рись європейська, Рись звичайна
Зображення
Природоохоронний статус
Be (III); CITES (II); RDBUkr: Вразливі
Цінність виду
Мисливський вид
Примітки
Детально
Один з 4-х видів роду, один вид роду в фауні України. Ареал виду охоплює Скандинавський п-ів, Сх. Європейської рівнини, Сибір і Далекий Схід, в Україні - Карпати, номінативна форма поширена на території Полісся — окремі р-ни Волинської, Житомирської, Київської, Рівненської, Чернігівської обл. Територія Українського Полісся фактично є найбільш пд. периферією рівнинної популяції рисі в Європі. Карпатська трапляється на території Львівської, Закарпатської, Івано-Франківської, Чернівецької обл. До XIX ст. вид був поширений в Карпатах, Поліссі, Лісостепу і Степу. Наразі в Карпатах чисельність оцінюється в 350–400 особин. На території Полісся — до 80–90 особин. Біотопи: широколистяні, мішані та шпилькові ліси, часто з підліском. На території Полісся індивідуальні території рисі нерідко частково приурочені до болотяних ділянок. В гірських районах для виду характерні сезонні вертикальні переміщення. В раціоні рисі основними компонентами є косуля, заєць-русак, мишоподібні гризуни, птахи. Спосіб життя переважно присмерековий та нічний. Народження кошенят припадає на травень. У виводку зазвичай двоє–троє кошенят. Для виду характерна виражена антропофобність.
Література
  • Загороднюк І., Харчук С., Улюра Є., Ільюхін Ю., Крон А., Шидловський І., Питель-Гута С., Бокотей А., Пономаренко О., Харчук Л. Колекції котових (Felidae) у природничих музеях України та їх значення у поширенні природничих знань // GEO&BIO. – 2022. – Т.23. – С.15-52.
    View source
  • Татаринов К. А. Звірі західних областей України (матеріали до вивчення фауни Української РСР). - Київ: Вид-во АН УРСР, 1956. - 188 с.
  • Турянин И.И. Кошачьи Украинских Карпат // Изученность териофауны Украины, ее рациональное использование и охрана. - Киев: Наукова думка, 1988. - С.91-95.
Експерти

Таксономічна належність

Biota
Eukaryota
Animalia
Eumetazoa
Chordata
Gnathostomata
Mammalia
Caniformes
Felidae