НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ НАУК УКРАЇНИ
Державний природознавчий музей
Центр даних з біорізноманіття

Nyctereutes procyonoides (Gray, 1834) - Єнот уссурійський

Синонім
  • Canis procyonoides Gray, 1834
Народна назва
Єнотоподібний собака
Зображення
Природоохоронний статус
No status defined
Цінність виду
Інвазійний вид; Мисливський вид
Примітки
Детально
Єнот уссурійський поширений на сході Азії. Протягом 1950-х років цей вид було вселено в Україну та в низку районів Росії, Польщі та інших країн, завдяки чому сформувалися нові потужні популяції за межами природного ареалу єнотів. Всі відомі на сьогодні підвиди описані з районів природного поширення єнотів — Японії, Кореї, Китаю, Далекого Сходу РФ: N. p. albus — єнот хоккайдоський (Beard, 1904). Поширений на острові Хоккайдо, Японія. N. p. koreensis — єнот корейський (Mori, 1922). Поширений у Кореї. N. p. orestes — єнот китайський (Thomas, 1923). Поширений у Юньнані, КНР. N. p. procyonoides — єнот звичайний (Temminck, 1838). Поширений в Уссурійському краї та інших районах Східної Азії (типова форма виду). N. p. ussuriensis — єнот уссурійський (Matschie, 1907). Поширений у Сибіру, Росія. N. p. viverrinus — єнот японський (Temminck, 1838). Поширений на островах Садо, Кюсю, Сікоку, Хонсю, Японія. Для єнота уссурійського характерна зимова сплячка. В зимовий час єноти припиняють будь-яку наземну активність, не виходять зі скотів і сплять. Пробудження відбувається у березні або квітні. Літня активність продовжується до жовтня або листопада. Єноти усеїдні. Вони шукають на поживу як рослин, так і тварин. Є дві особливості характерні для проживання єнотів: 1) вони часто знаходяться поруч з водою, 2) протягом осені вони більш-менш залежні від фруктів і ягід, що впливає на їх вибір середовища проживання. У Японії, середовище проживання включає листяні ліси, широколистяні вічнозелені ліси, змішані ліси, сільськогосподарські угіддя та міські райони від прибережних до субальпійських зон. Інтродукований єнот населяє вологі ліси й береги річок і озер, особливо на початку літа. В кінці літа і восени населяє вологі пустки, рясні на ягоди. Шлюбний сезон триває з початку лютого до кінця квітня, залежно від місця розташування. Це моногамні тварини. Період вагітності триває 59-64 дні, дитинчата народжуються в квітні-травні. Зазвичай народжується 4-10 цуценят. Вага новонароджених 60-90 гр, очі відкриваються за 9-10 днів, вигодовування молоком триває 2 місяці. Обоє з батьків, однак починають приносити їжу на 25-30 день після народження дітей. Молодь здатна до самостійного існування за 4-5 місяців, статева зрілість настає за 9-11 місяців. У неволі може жити приблизно 11 років.
Література
  • Котенко Т.И., Ардамацкая Т.Б., Дубина Д.В. и др. Биоразнообразие Джарылгача: современное состояние и пути сохранения // Вісник зоології. – 2000. – Спец. випуск. – 240 с.
  • Шацьке поозер’я. Тваринний світ: кол. моногр. / А.-Т.В. Башта, В.К. Бігун, М.Г. Білецька [та ін.]; за ред. П.Я. Кілочицького. – Луцьк : Вежа-Друк, 2016. - 610 с. (Електронне видання на CD-ROM)
    View source
Експерти

Таксономічна належність

Biota
Eukaryota
Animalia
Eumetazoa
Chordata
Gnathostomata
Mammalia
Caniformes
Canidae