НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ НАУК УКРАЇНИ
Державний природознавчий музей
Центр даних з біорізноманіття

Cerastium arvense L. - Роговик польовий

Синонім
  • Cerastium beckianum Hand.-Mazz. & Stadlm.
  • Cerastium ciliatum Waldst. & Kit.
  • Cerastium insubricum Rchb.
  • Cerastium molle Vill.
  • Cerastium pallasii Vest
  • Cerastium rigidum (Scop.) Vitman
  • Cerastium strictum L.
Народна назва

Зображення
Природоохоронний статус
No status defined
Цінність виду
Примітки
Детально
Багаторічна рослина 10-40 см заввишки. Стебла при основі гіллясті, з розпростертими неквітучими або прямостійними квітучими гілками, в нижній частині вкриті простими відхиленими вниз волосками, у верхній — з домішкою залозистих, іноді вся рослина абсолютно гола (Cerastium arvense var. glabellum (Turcz) Fenzl) з подовженими верхніми міжвузлями. Листя ланцетовидні або широко-лінійні (Cerastium arvense var. angustifolium Fenzl), 1-2 см завдовжки і 1,5-4 мм завширшки, іноді яйцевидно-довгасті (Cerastium arvense var. latifolium Fenzl) гоструваті, коротко-опушені. З їх пазух виходять вкорочені або подовжені безплідні пагони. Квітки на верхівці стебла в негустих напівпарасольках; приквітки на верхівці і по краях плівчасті. Квітконіжка в 2-3 рази довша за чашечку, при плодах прямостійні, вгорі загнуті. Чашолистки яйцевидно-ланцетні, 4-6 мм завдовжки і 1,5-2 мм завширшки, тупі, коротко залозисто-волосисті, широко плівчасто-облямовані. Пелюстки в 2-2,5 рази довші за чашечки, на верхівці надрізані до третини. Коробочка в 1,5 рази довша за чашечку, нагорі ледве вигнута з прямими, по краю загорнутими зубцями. Насіння грушоподібне, дещо стисле з боків, на одному кінці широко округле, на іншому — тупо дзьобовидне, 1-2 мм завдовжки і 0,8 мм завширшки. Поверхня їх коричнево-жовта, блискуча з концентрично розташованими горбиками. Цвіте з травня до серпня. Одна рослина дає 300 (220-700) насінин. Росте на луках, в розріджених лісах, серед чагарників, біля житла, в посівах. Віддає перевагу сухому і теплому піщаному, лужному ґрунту. Засмічує посіви багаторічних трав, парові поля, в посівах польових і городніх культур трапляється рідко.
Література
  • Гончаренко В.І., Калінович Н.О. Флора судинних рослин Шацького національного природного парку // Науковий вісник Волинського національного університету імені Лесі Українки. Сер.: Біологічні науки. - 2009. - №2. - С.5-17.
    View source
  • Кузярін О.Т. Судинні рослини території торфовища "Білогорща” (м. Львів) // Наукові основи збереження біотичної різноманітності. - 2010. - Т.1(8), №1. - С.75-90.
    View source
Експерти
  • Олександр КУЗЯРІН к.б.н., e-mail: kuzyarin@gmail.com

Таксономічна належність

Biota
Eukaryota
Plantae
Viridiplantae
Tracheophyta
Euphyllophytina
Magnoliopsida
Caryophyllales
Caryophyllaceae