Синонім
- Sagina bryoides Rchb.
- Sagina corsica Jord.
- Sagina fasciculata Boiss.
- Sagina fasciculata Poir.
- Sagina muscosa Jord.
Народна назва
мокрець, мокриця, кормиця, червишник
Природоохоронний статус
No status defined
Цінність виду
Декоративний вид
Примітки
Детально
Широко розповсюджена багаторічна трав'яниста квіткова рослина; вид роду Sagina родини Гвоздичні, типовий вид цього роду.
Епітет наукової (латинської) назви виду, procumbens, утворений від дієслова procumbo («полягати», «хилитися вперед», «нагинатися»).
Ареал виду охоплює Середземномор'я, майже всю територію Європи, включаючи Україну, європейську частину Росії, Західний Сибір, Індію, Тибет, Північну Америку. Трапляється як занесена рослина і в інших районах планети.
Рослина росте на різноманітних вологих місцях — луках, лісових галявинах, по берегах водойм, на мілині, берегових урвищах, узбіччях доріг та стежок, на пасовиськах, пустирях, у ровах. Часто росте на землях, які використовуються людиною для рослинництва: на парових полях, на полях серед посівів, на городах. Попадається в населених пунктах.
Багаторічна трав'яниста рослина висотою від 2 до 10 см.
Стебла — лежачі або трохи припідняті, розгалужені, у вузлах укорінюються. Листки вузько лінійні, загострені, з шипиком на кінці, зрощені основами, довжиною від 2 до 10 мм і шириною від 0,25 до 0,5 мм, без прилистків, зібрані в добре розвинені багатолисткові розетки. Вегетативні та генеративні пагони виходять з пазух листків. Стебла і листя — голі.
Квітки — довжиною 2-3 мм, двостатеві, розташовані на довгих (10-20 мм) і тонких квітконіжках на верхівках пагонів. Оцвітини, гіпантія немає. Чашечка складається з чотирьох (або п'яти, що буває у поодиноких квіток, причому доволі рідко) вільних тупих яйцеподібних чашолистків (довжиною до 2,25 мм і шириною до 1,75 мм). Віночок білий; пелюсток чотири (рідко буває п'ять), вони в 1,5-3 рази коротші за чашолистки, в 3-4 рази коротші від чашечки. тичинок чотири. Стовпчиків чотири.
Плід — багатонасіннева коробочка довжиною 2-3 мм (довше відхилених вбік чашолистиків), розкривається чотирма або п'ятьма стулками. Квітконіжки при плодах на верхівці зігнуті (нахилені донизу) — на відміну від інших видів цього роду.
Література
- Гончаренко В.І., Калінович Н.О. Флора судинних рослин Шацького національного природного парку // Науковий вісник Волинського національного університету імені Лесі Українки. Сер.: Біологічні науки. - 2009. - №2. - С.5-17.
View source
- Кузярін О.Т. Судинні рослини території торфовища "Білогорща” (м. Львів) // Наукові основи збереження біотичної різноманітності. - 2010. - Т.1(8), №1. - С.75-90.
View source
Експерти
- Олександр КУЗЯРІН к.б.н., e-mail: kuzyarin@gmail.com