НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ НАУК УКРАЇНИ
Державний природознавчий музей
Центр даних з біорізноманіття

Ceratophyllum demersum L. - Кушир занурений

Синонім
  • Ceratophyllum aquaticum H.C.Watson
  • Ceratophyllum asperum Lam.
  • Ceratophyllum cornutum Rich.
  • Ceratophyllum cornutum Rich. ex S.F.Gray
  • Ceratophyllum cornutum Rich. ex S.F.Gray
Народна назва

Зображення
Природоохоронний статус
No status defined
Цінність виду
Примітки
Детально
Багаторічна водяна рослина, найпоширеніший вид куширів — зустрічається на всіх континентах, крім Антарктиди. Може рости на великій глибині — до 9 метрів. Стебло — довге, тонке, у верхній частині — гіллясте, всипане маленьким голкоподібним листям яскраво- або темно-зеленого кольору. Коренів у куширу немає. Його роль виконують особливі бліді, майже безбарвні гілки в нижній частині стебла. Вони проникають в мул і, як якорі, утримують рослину. Поживні (мінеральні) речовини поглинає вся поверхня рослини: і стебло, і листя, а не коріння, як у більшості інших рослин. Квітки — дрібні, ледве помітні, без пелюсток. Тичинкові і маточкові квітки розташовані на одній рослині. Кушир все життя проводить у воді, запилюється — теж під водою. Дозріваючи, тичинки відділяються від квітки і спливають на поверхню, де пилок висипається з пиляків. Пилок важчий за воду, тому опускається і потрапляє на приймочки маточок. Водне запилення — рідкісне явище у світі рослин. Плід — горішок, має три шиповидні виступи. Кушир занурений — багаторічна рослина. Восени, коли температура знижується до 12-14°С, більша частина рослини відмирає, а верхівки пагонів з бруньками опускаються на дно водойми, де і зимують. Росте як на сонці, так і в тіні, але яскравого сонячного світла не любить. Прагне «піти» на глибину або в тінь дерев, що ростуть на березі. Мешкає у водоймах із стоячою або повільно проточною водою. Найкраще росте у помірно жорсткій воді, що має нейтральну або слаболужну реакцію. Дуже невибагливий. Добре витримує широкий діапазон температур — від 12 до 30°С, але в теплій воді розвивається значно швидше. Кушир занурений зустрічається на всіх континентах, крім Антарктиди. Інколи витісняє з водоймища інші рослини. По річці, яка заросла роголисником, нерідко важко плисти на човні. Підводні луги з куширу відіграють важливу роль в житті водойми. Вони слугують притулком для риб і дрібних безхребетних. Також очищають воду і насичують її киснем. Куширом харчуються деякі риби, равлики; він також придатний для використання в акваріумах. Кушир занурений і препарати з нього в народній медицині застосовували при жовтяниці, артеріальній гіпертонії, укусах отруйних комах, при кривавій блювоті, як пом'якшувальні і жарознижуючі засоби, у тому числі при малярії.
Література
  • Гончаренко В.І., Калінович Н.О. Флора судинних рослин Шацького національного природного парку // Науковий вісник Волинського національного університету імені Лесі Українки. Сер.: Біологічні науки. - 2009. - №2. - С.5-17.
    View source
  • Кузярін О.Т. Судинні рослини території торфовища "Білогорща” (м. Львів) // Наукові основи збереження біотичної різноманітності. - 2010. - Т.1(8), №1. - С.75-90.
    View source
Експерти
  • Олександр КУЗЯРІН к.б.н., e-mail: kuzyarin@gmail.com

Таксономічна належність

Biota
Eukaryota
Plantae
Viridiplantae
Tracheophyta
Euphyllophytina
Magnoliopsida
Ceratophyllales
Ceratophyllaceae