НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ НАУК УКРАЇНИ
Державний природознавчий музей
Центр даних з біорізноманіття

Leucaspius delineatus (Heckel, 1843) - Вівсянка неповнолінійна

Синонім
  • Squalius delineatus Heckel, 1843
  • Cyprinus fischeri Valenciennes, 1844
  • Aspius ovsianka Czernay, 1851
  • Aspius owsianka Czernay, 1851
  • Leucaspius abruptus Heckel & Kner, 1858
  • Cyprinus pallasii Kessler, 1860
Народна назва
Вівсянка
Зображення
Природоохоронний статус
No status defined
Цінність виду
Примітки
Детально
Розповсюджена на території Центральної та Східної Європи від Рейну до Волги та від басейну Північної Двіни до Закавказзя. Звичайна в річках басейну Чорного та Каспійського морів, зустрічається в річках басейну Білого та Балтійського морів. На Кавказі та Закавказзі утворює місцеву форму. Особливо численна в південних районах в басейні Дніпра. Тривалість життя не перевищує 3-4 роки. Зустрічається у річках з повільною течією, ставках та озерах з піщаним дном. Збирається у зграї. Влітку тримається біля поверхні води, навесні та восени біля дна, взимку закопується в ґрунт. Активна вдень і вночі. Живиться дрібними безхребетними, ікрою та личинками риб. Молодь живиться зоопланктоном. Статевої зрілості досягає на 2 році життя при розмірі 3-4 см, та вазі біля 5 г. Нерест починається в травні та продовжується до червня в декілька етапів. Відкладання ікри починається при температурі води не нижче 15°С. Ікра відкладається на підводні предмети (здебільшого на листя водних рослин). Плодючість від 1 до 4 тисяч ікринок діаметром 0,8 мм. Для вівсянки характерна турбота про потомство — самець охороняє ікру. Росте вівсянка повільно, в перший рік досягає довжини 2 см та маси біля 0,2 г, в 2-й — довжини 3-4 см та маси — 4-5 г, в 3-й — довжини 5-6 см, маси — до 6 г.
Література
  • Погребняк О.І., Курячий К.В., Сидоренко О.А. Іхтіофауна перспективної для заповідання ділянки русла річки Сухий Торець // Моніторинг та охорона біорізноманіття в Україні / Серія: «Conservation Biology in Ukraine». – 2020. – Вип.16, Т.3. – С.412-416.
  • Соколов Н.Ю. Каталог колекції круглоротих і риб Державного природознавчого музею НАН України // Наукові записки Державного природознавчого музею. – Львів, 2004. – Т.19. – С. 15-28.
    View source
  • Шацьке поозер’я. Тваринний світ: кол. моногр. / А.-Т.В. Башта, В.К. Бігун, М.Г. Білецька [та ін.]; за ред. П.Я. Кілочицького. – Луцьк : Вежа-Друк, 2016. - 610 с. (Електронне видання на CD-ROM)
    View source
Експерти

Таксономічна належність

Biota
Eukaryota
Animalia
Eumetazoa
Chordata
Gnathostomata
Actinopterygii
Cypriniformes
Cyprinidae