НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ НАУК УКРАЇНИ
Державний природознавчий музей
Центр даних з біорізноманіття

Neomys fodiens (Pennant, 1771) - Кутора велика

Синонім
  • Sorex fodiens Pennant, 1771
Народна назва
Рясоніжка велика, Велика водяна землерийка
Зображення
Природоохоронний статус
Be (III)
Цінність виду
Примітки
Детально
Neomys fodiens fodiens (Pennant, 1771) Neomys fodiens niethammeri Buhler, 1963 Транспалеарктичний вид ссавців, чий ареал охоплює величезну територію від Британії до узбережжя Тихого океану в межах лісової зони. На півночі в Скандинавії зустрічається до берегів Льодовитого океану; на півдні доходить до півночі Малої Азії, північних областей Монголії, Китаю і Північної Кореї. На південному сході Росії зустрічається в Примор'ї і на о. Сахалін. У західній і центральній частинах ареалу нечисленна, на сході рідкісна. Мешкає водяна кутора по берегах невеликих прісних водойм. Це у значній мірі нічний вид. Це одиночні тварини, які утримують свої території. Вони не впадають у сплячку, і є активними протягом року. Гнізда влаштовує в кинутих норах гризунів, під корінням дерев, у труску, під купиною, іноді сама риє нору. Водяна кутора чудово плаває і пірнає, за що і отримала свою назву. При зануренні водостійке хутро утримує бульбашки повітря, які надають тварині ​​сріблястий зовнішній вигляд. Нападає вона не тільки на безхребетних і риб, але і на мишоподібних гризунів і пташенят водоплавних птахів. В її слині міститься паралізує речовина, що виробляється підщелепної слинної залозою. Завдяки йому кутора може робити запаси живих, але знерухомлених тварин - укушені нею безхребетні зберігають нерухомість протягом 3-5 днів. Розмножується водяна кутора в теплий період року - з квітня по вересень. У виводку від 3 до 12 дитинчат; виводків на рік 2-3. У природі тривалість її життя 2 роки, в лабораторних умовах - 4 роки. В Україні вид відомий переважно у Карпатах і суміжних з Карпатами областей. Спорадично реєструється в інших областях, на схід до Сумщини і Харківщини. Найтиповіші місцезнаходження — береги малих річок і струмків, гірські потічки або прилеглі до них біотопи.
Література
  • Татаринов К. А. Звірі західних областей України (матеріали до вивчення фауни Української РСР). - Київ: Вид-во АН УРСР, 1956. - 188 с.
  • Шацьке поозер’я. Тваринний світ: кол. моногр. / А.-Т.В. Башта, В.К. Бігун, М.Г. Білецька [та ін.]; за ред. П.Я. Кілочицького. – Луцьк : Вежа-Друк, 2016. - 610 с. (Електронне видання на CD-ROM)
    View source
Експерти

Таксономічна належність

Biota
Eukaryota
Animalia
Eumetazoa
Chordata
Gnathostomata
Mammalia
Soriciformes
Soricidae