Синонім
- Acorus adulterinus Garsault
- Acorus adulterinus Ludw.
- Iris acoriformis Boreau
- Iris acoroides Spach
Народна назва
Природоохоронний статус
No status defined
Цінність виду
Лікарська рослина; Декоративний вид
Примітки
Детально
Півники болотні широко поширені у Європі (виняток - північні регіони), Азії, на терирорії Північної Америки і також на Південноамерканському континенті, а також у деяких регіонах Африки. У природі найчастіше зустрічається на болотах, заплавах та берегах річок, вільшняках.
Трав'яниста рослина 60—150 см (зрідка до 200) заввишки. Кореневище горизонтальне, товсте, коротке, розгалужене. Стебло прямостояче, округле, трохи стиснуте, облистнене. Листки чергові, мечовидні, сірувато-зелені, по краю перетинчасті, завдовжки до 90 см, завширшки 1-3 см. Жилкування паралельне. Квітки великі, правильні, жовті, з простою 6-роздільною віночковидною оцвітиною. Тичинок 3, маточка із коротким 3-роздільним стовпчиком, з пелюстковидними 2-лопатевими частками, що прикривають тичинки. Плід — багатонасінна коробочка 4-8 см завдовжки.
Квітне з кінця травня до липня.
Препарати з кореневищ застосовують у медицині як відхаркувальний та заспокійливий засіб. Ароматичні ефірні олії з кореневищ, широко використовують у парфумерній промисловості.
Література
- Кузярін О.Т. Судинні рослини території торфовища "Білогорща” (м. Львів) // Наукові основи збереження біотичної різноманітності. - 2010. - Т.1(8), №1. - С.75-90.
View source
Експерти
- Олександр КУЗЯРІН к.б.н., e-mail: kuzyarin@gmail.com