Синонім
- Lysurus archeri Berk.
- Anthurus archeri (Berk.) E.Fisch.
- Anthurus aseroeformis (E.Fisch.) Mc Alp.
Народна назва
Природоохоронний статус
No status defined
Цінність виду
Примітки
Був внесений в Червону книгу України (2009) як зникаючий вид.
Детально
Корінний вид у материковій Австралії й Тасманії, а в Європі й Північній Америці він інтродукований. У мовах країн, де росте цей гриб, його назва асоціюється з восьминогом (англ. Octopus Stinkhorn), каракатицею (нім. Tintenfischpilz, нід. inktviszwam) або ж із квіткою (чеськ. květnatec, пол. kwiatowiec, рос. цветохвостник). Гриб трапляється в Західній Україні. Занесено до Червоної книги України.
Квітохвісник Арчера — сапротроф. Росте на кислих ґрунтах у листяних та мішаних лісах. Зрідка трапляється на луках та в парках. Плодові тіла формує з липня по вересень.
Молоді плодові тіла грушо- або яйцеподібні, 3-5 см в діаметрі, вкриті білим перидієм. У молодому віці (на стадії яйця) гриб можна сплутати з веселкою смердючою, від якої він відрізняється червоними ризоморфами, а також рожевими судинами у розрізі. З часом рецептакул розриває оболонку, і проростає у вигляді 4-6 лопатей. Лопаті спочатку з'єднані при вершині, але швидко роз'єднуються і розстилаються, внаслідок чого гриб набуває зіркоподібного вигляду, нагадуючи квітку діаметром 10-15 см. Дорослий гриб має сильний, неприємний запах падла, що приваблює комах, які допомагають поширювати спори. Спори 6,5 x 3 мкм, вузькоциліндричні. Споровий порошок оливкового кольору.
Література
- Гребенщиков В.О. Знахідки грибів з Червоної книги України в НПП «Черемоський» та на сусідніх територіях Путильського району // Знахідки рослин і грибів Червоної книги та Бернської конвенції (Резолюція 6). – Т. 1 (Серія: «Conservation Biology in Ukraine»; вип. 11). – Київ - Чернівці: Друк Арт, 2019. – C.212-213.
View source