Синонім
- Cyprinus leuciscus Linnaeus, 1758
- Cyprinus dobula Linnaeus, 1758
- Cyprinus graining Walbaum, 1792
- Cyprinus grislagine Linnaeus, 1758
- Cyprinus lancastriensis Shaw, 1804
Народна назва
Ялець європейський
Природоохоронний статус
RDBUkr: Вразливі; RDBUkrCarp: NT
Цінність виду
Примітки
Детально
Один з близько 30-ти видів роду, один з 2-х видів роду у фауні України.
Широко поширений євро-азійський вид. Річки і озера бас. Пн. Льодовитого океану, Балтійського, Чорного, Азовського, Каспійського морів (в Європі на пн від Альп і на сх. від Піренеїв), озера Сибіру, Пн. і Центрального Казахстану. В Україні раніше був поширений фактично в усіх великих річках і в їх додатковій системі, а також у проточних озерах і в дніпровських водосховищах, відмічався також в Дніпровсько-Бузькому лимані. Відсутній у Криму.
Прісноводна річкова зграйна придонна риба чистих текучих вод, яка віддає перевагу прибережним ділянкам з піщаним або піщано-мулистим ґрунтом. Статевої зрілості досягає у віці 2–3 років при довжині тіла близько 9–10 см. Розмноження відбувається з кінця березня, при прогріванні води до 5–6°С, до початку, а інколи й до кінця травня. Плодючість до 22,6 тис. ікринок. Ікра донна, клейка, відкладається за один раз в місцях із швидкою течією на різні донні предмети, зокрема на рослинність. Живиться переважно організмами бентосу — червами, ракоподібними, личинками і лялечками комах, дорослими комахами, які падають у воду, а також
ікрою риб та, частково рослинністю.
Найбільша довжина тіла 20–25 см, зазвичай 10–15 см, маса до 100 г, зазвичай 30–50 г, тривалість життя до 8 років.
У водоймах Закарпаття зрідка з’являється в уловах рибалок. У середині ХХ ст. найбільша чисельність звичайного яльця була характерна для верхів’їв Дністра. У середній течії цієї річки зазначені показники були набагато нижчі.
Література
- Грищенко В.М. Фауна хребетних тварин Канівського природного заповідника. - Канів, 2021. - 24 с.
View source
- Соколов Н.Ю. Каталог колекції круглоротих і риб Державного природознавчого музею НАН України // Наукові записки Державного природознавчого музею. – Львів, 2004. – Т.19. – С. 15-28.
View source