Синонім
- Coluber situla Linnaeus, 1758
- Elaphe situla (Linnaeus, 1758)
- Coluber leopardinus Bonaparte, 1834
Народна назва
Природоохоронний статус
Be (II); EUHD (II); RDBUkr: Зникаючі
Цінність виду
Примітки
Детально
Один з 5 видів роду; один з 2 видів роду у фауні України. До 2002 р. розглядався у складі роду лазячих полозів — Elaphe Fitzinger, 1832.
Ареал охоплює Балкани, Малу Азію, пд. Апеннінського п-ва та деякі о-ви Середземного моря. В Україні поширений на пд. березі Криму від Севастополя до Феодосії та в теплих місцевостях в межах Головного та Внутрішнього пасом Кримських гір, де простежений на висоті до 600–750 м н. р. м. Охоче заселяє руїни в межах населених пунктів.
Активний з березня до листопада включно. В денний час найчастіше трапляється в шлюбний період (в квітні–травні) та перед зимівлею. В спекотний період року переважає сутінкова та нічна активність. Схованки — тріщини скель, мури з дикого каменю, нори гризунів, дупла дерев. Живиться дрібними ссавцями, птахами та ящірками. Єдина за сезон кладка з 2–5 яєць — в кінці червня–липні. Молодь з’являється в серпні–вересні. Неотруйний.
Охороняється у ПЗ Ялтинському гірсько-лісовому, «Мис Мартьян», Кримському та Карадазькому. Для підтримання чисельності виду рекомендовано концентрацію в заповідниках змій, виловлених у найближчих населених пунктах. Для збереження гірських популяцій необхідне поліпшення охоронного режиму заказників «Байдарський» і «Мис Айя» та заповідання масиву ялівцевого лісу у Кизилташській гірській котловині.