Синонім
- Orchis globosa L.
- Nigritella globosa (L.) Rchb.
- Orchites globosa (L.) Schur
Народна назва
Природоохоронний статус
CITES (I); RDBUkr: Вразливі
Цінність виду
Лікарська рослина; Декоративний вид; Медодайні рослини
Примітки
Детально
Південно-середньоєвропейсько-кавказький рівнинно-субальпійський вид.
Вид поширений у Середній Європі (від Піренеїв і Вогезів на заході до Карпат і Балканського півострову на сході). Середземномор'я, південна межа ареалу в Європі пролягає через Північну Іспанію, Північно-Центральну Італію і Південну Болгарію. У країнах Європи зростає на висотах 1000–2600 м, також зростає на Кавказі і Малій Азії.
В Українських Карпатах поширений у всіх районах.
Трапляються досить зрідка на вологих луках, інколи у смузі криволісся, в гірських лісах, на узліссях і галявинах. Заходить у верхню частину субальпійського поясу до 1700–1750 м.
Цвіте у липні, тривалість цвітіння 20-25 днів. Плодоносить у серпні-вересні. Розмножується насінням.
Охороняється у Чорногірському, Кузійському, Угольсько-Широколужанському масивах Карпатського біосферного заповідника, та на території Карпатського національного природного парку.
Причиною зменшення чисельності виду є рекреація, різні види господарської діяльності (випасання худоби, скошування, збір бульб як лікарської сировини).
Лікувальна і декоративна рослина.
Література
- Гребенщиков В.О., Пахарь У.В. Знахідки рослин, занесених до Червоної книги України, в НПП «Черемоський» та на сусідніх територіях Путильського району // Знахідки рослин і грибів Червоної книги та Бернської конвенції (Резолюція 6). – Т. 1 (Серія: «Conservation Biology in Ukraine»; вип. 11). – Київ - Чернівці: Друк Арт, 2019. – C.214-215.
View source