НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ НАУК УКРАЇНИ
Державний природознавчий музей
Центр даних з біорізноманіття

Grifola frondosa (Dicks.) Gray, 1821 - Грифола листувата

Синонім
  • Boletus frondosus Dicks.
  • Polyporus frondosus (Dicks.) Fr., 1821
  • Merisma frondosum (Dicks.) Gillet, 1878
  • Polypilus frondosus (Dicks.) P. Karst., 1882
  • Cladomeris frondosa (Dicks.) Quél., 1886
  • Caloporus frondosus (Dicks.) Quél., 1888
Народна назва

Зображення
Природоохоронний статус
RDBUkr: Вразливі
Цінність виду
Їстівний
Примітки
Детально
Євразія, Пн. Америка та Австралія. Закарпаття, Карпатські та Західноукраїнські ліси, Лісостеп, Степ, а також Гірський Крим. Адм. регіони: Кв, См, Тр, Зк, Чк, Кд, Дн, Хр, Дц, Хс, Кр. Реліктовий вид. Умови місцезростання: Широколистяні ліси; біля основи стовбурів старих дерев, переважно дуба, бука та граба. Загальна біоморфологічна характеристика: Плодове тіло 20–50 см у діаметрі, кущоподібно розгалужене. Від бульбоподібної основи відходять численні розгалужені ніжки з пласкими бічними шапинками на кінцях. Шапинки розміром 4–10 см, асиметричні, віялоподібні, напівокруглі, радіально-волокнисті, радіально-зморшкуваті, жовтувато-сірі або сірувато-бурі. Гіменофор пористий. Трубочки білі, вузькі, 2–4 мм завдовжки, спускаються на ніжку. Пори дрібні, округлі, іноді неправильні, близько 0,5 мм у діаметрі, спочатку білі, згодом блідо-коричнюваті. Спори 5–7×3,5–4,5 мкм, широкоеліпсоподібні, гладенькі, безбарвні. Споровий порошок білий. М’якуш білий, м’ясисто-волокнистий, згодом жорсткуватий, з приємним грибним запахом та м’яким, з віком терпким смаком. Пряжки є. Плодові тіла з’являються в липні– вересні. Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Охороняється в Карпатському біосферному та Кримському ПЗ, а також у НПП «Святі Гори». Паразит. Розвивається на корінні дерев листяних порід, спричиняючи білу гниль. Гриб їстівний у молодому віці. Використовується як лікарський в китайській та японській народній медицині.
Література
  • Літопис природи. Природний заповідник «Медобори». 2018, т.26. – Гримайлів, 2019. – 509 с.
  • Маланюк В.Б., Заморока А.М., Леонтьєв Д.В., Дудка І.О. Знахідки грибів Червоної книги України на території Галицького НПП // Знахідки рослин і грибів Червоної книги та Бернської конвенції (Резолюція 6). – Т. 1 (Серія: «Conservation Biology in Ukraine»; вип. 11). – Київ - Чернівці: Друк Арт, 2019. – C.287-289.
    View source
  • Червона книга України. Рослинний світ / М-во охорони навколиш. природ. середовища України, Нац. акад. наук України; за ред. Я. П. Дідуха. – Київ: Глобалконсалтинг, 2009. – 900 c.
    View source
Експерти

Таксономічна належність

Biota
Eukaryota
Fungi
Dikarya
Basidiomycota
Agaricomycotina
Agaricomycetes
Polyporales
Fomitopsidaceae