НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ НАУК УКРАЇНИ
Державний природознавчий музей
Центр даних з біорізноманіття

Salix herbacea L. - Верба трав'яна

Синонім
  • Ripselaxis herbacea (L.) Raf.
Народна назва

Зображення
Природоохоронний статус
RDBUkr: Рідкісні
Цінність виду
Примітки
Детально
Листопадний сланкий кущ заввишки 6-30 см з підземними пагонами-столонами, хамефіт. Надземні гілки тонкі, голі, у молодому віці їх забарвлення жовтувато-буре, у повному розвої вони набувають бурого або майже чорного кольору. Листки зелені, округлі або еліптичні, зарубчасто-зубчасті, 0,5-2,5 см завдовжки, 0,4-2,5 см завширшки, на дуже коротких черешках; зазвичай скупчені по два на кінцях пагонів. Суцвіття — 4-18-квіткові, широкооберненояйцеподібні, кінцеві сережки, що з'являються одночасно з листям. Їх колір різниться залежить від статі квіток: чоловічі сережки зеленкувато-жовті, жіночі — червоно-пурпурові. Приквіткові луски жовто-зелені, інколи волосисті. Зав'язь гола, на короткій ніжці. Приймочки дволопатеві. Плід — гола конічна коробочка завдовжки 5-6 мм. Рослина світлолюбна, але й дуже морозостійка, помірно вологолюбна. Росте на гірських схилах і скелястих вершинах в альпійському та субальпійському поясах, на висоті 1500-3200 м над рівнем моря, здебільшого в місцях, де довго затримується сніг. Цей вид формує типову рослинну асоціацію Salicetum herbaceae. Цвітіння у різних частинах ареалу розтягується з травня по вересень (в Україні триває у червні-липні). Плоди достигають у серпні. Розмножується насінням і вегетативно (укоріненням сланких пагонів). Запилюється вітром, насіння довго зберігає схожість у холодному ґрунті. Відомі природні гібриди цього виду з вербою альпійською та туполистою. Аркто-альпійський вид, розповсюджений циркумполярно у північних широтах Європи, Азії та Північної Америки, а також локально у горах Сибіру, в Гімалаях, Альпах. В Україні трапляється лише в Карпатах, де невеликі популяції знайдені у гірських масивах Свидовець (гора Близниця), Мармарош (гора. Піп Іван), Чорногора (гори Піп Іван, Бребенескул, Шпиці, Мунчел, Ребра, Говерла). Враховуючи невеликі розміри українських популяцій, верба трав'яна залишається уразливою перед витоптуванням і випасанням худоби. Рослина охороняється в Карпатському біосферному заповіднику та Карпатському національному парку. Вид господарського значення не має, але верба трав'яна приносить користь, запобігаючи ерозії слабопотужних гірських ґрунтів. Вид має велику наукову цінність, оскільки є реліктом давно минулих холодних кліматичних періодів.
Література
  • Червона книга України. Рослинний світ / М-во охорони навколиш. природ. середовища України, Нац. акад. наук України; за ред. Я. П. Дідуха. – Київ: Глобалконсалтинг, 2009. – 900 c.
    View source
  • Hleb R., Loya V., Cherepanyn R. Salix herbacea L. (Salicaceae) in the Maramures massif of the Ukrainian Carpathians // Plant Introduction. - 2020. - №85/86. - P.130-136.
    View source
Експерти

Таксономічна належність

Biota
Eukaryota
Plantae
Viridiplantae
Tracheophyta
Euphyllophytina
Magnoliopsida
Malpighiales
Salicaceae