Синонім
- Leuciscus frisii Nordmann, 1840
- Cyprinus wiresuba Güldenstädt, 1791
- Gardonus wyrozub Walecki, 1863
Народна назва
Вирезуб, Вирезуб звичайний
Природоохоронний статус
Be (III); EUHD (II); RDBUkr: Зникаючі; RDBUkrCarp: NT
Цінність виду
Об'єкт рибальства
Примітки
Детально
Один з 14-ти видів роду, один з 3-х видів роду у фауні України. Утворює прісноводні жилі популяції.
Басейни пн. частини Чорного і Каспійського морів, Азовське море. В Україні зараз зустрічається в бас. Верхнього і Середнього Дністра, Сів. Дінця, зрідка в Азовському морі. У середині ХХ ст. частка вирезуба у промислових уловах на Дністрі становила до 3%. Після аварії на Стебниківському хімкомбінаті запаси виду були вкрай підірвані.
Напівпрохідна зграйна придонна риба. Нагулюється в солонуватих водах, на нерест і зимівлю заходить у річки. Мігрувала в річки двічі на рік: весною (з березня до травня — початку червня) і восени (з другої половини серпня — початку вересня до кінця грудня), або тільки весною з початку березня до середини квітня, рр. Обітічна, Берда. В річках тримається глибоких ділянок із швидкою течією, чистою водою і піщано-гальковим або кам’янистим ґрунтом. Статевої зрілості досягає у віці 4, переважно 5–6 років, при довжині тіла 50 см і більше. Розмноження з другої половини квітня — травні, при температурі води до 10–11°С. Плодючість до 259,6 тис. ікринок. Ікра клейка, відкладається за один раз на швидкій течії і гальково-кам’янистому ґрунті. Молодь живиться нижчими водоростями, тваринами планктону і бентосу, дорослі риби споживають переважно молюсків, ракоподібних, менше рослинність.
Найбільша довжина тіла до 71 см, маса до 8 кг, зазвичай 1,2–3,5 кг, тривалість життя понад 10 років.
Література
- Соколов Н.Ю. Каталог колекції круглоротих і риб Державного природознавчого музею НАН України // Наукові записки Державного природознавчого музею. – Львів, 2004. – Т.19. – С. 15-28.
View source