Синонім
- Noctua armigera Hubner, 1808
- Chloridea armigera (Hübner, 1808)
- Helicoverpa commoni Hardwick, 1965
- Helicoverpa rama (Bhattacherjee & Gupta, 1972)
- Helicoverpa uniformis (Wallengren, 1860)
- Heliothis armigera (Hübner, 1808)
Народна назва
Геліковерпа арміґера
Природоохоронний статус
No status defined
Цінність виду
Вид-шкідник сільського господарства
Примітки
Детально
Вид поширений в тропічних, субтропічних і частково помірних районах Європи, Африки, Азії, Австралії та Океанії. На початку 2010-х років випадково завезений до Бразилії, де прижився і поширився по більшій частині Південної Америки та досяг Карибського басейну. В Україні поширений, в основному, в степовій і лісостеповій зоні, але трапляться і в інших регіонах. Мігрант, здатний досягати Скандинавії і інших північних территорій.
Бавовникова совка — поліциклічний вид.
Самиця може відкласти кілька сотень яєць, порціями на різних частинах рослини. За сприятливих умов личинки з'являються протягом трьох днів, і весь життєвий цикл може бути завершений через місяць. За рік буває два-три покоління. Гусениці пошкоджують понад 120 видів рослин — з бур'янів уражує паслін, дурман, блекоту, лободу, канатник і щирицю. Серед культурних рослин найбільший збиток завдає бавовнику, помідорам, кукурудзі, нуту, люцерні, тютюну. Може пошкоджувати сою, горох, гарбуз, кабачок, рицину, кенаф, джут, бамію, кунжут, коноплі, перець, капусту, квасолю, цибулю, арахіс, соняшник, льон, яблуню, грушу, сливу, персик, манго, цитрусові, пеларгонію, гвоздику, евкаліпт лимонний, вербену тощо. Гусениці скелетують листя або виїдають дірки, харчуються генеративними органами — бутонами, квітками, зав'яззю і плодами. На помідорах гусениці виїдають округлі отвори в плодах, частково споживаючи їх вміст. На бавовнику вони ушкоджують коробочки, в кукурудзи виїдають зерно в качанах, у нуту — насіння в бобах.
Лялечки розвиваються всередині шовкового кокона протягом 10-15 днів в ґрунті на глибині 4-10 см, або в бавовняних коробочках або пазухах кукурудзи.
Література
- Геряк Ю.М., Канарський Ю.В., Коваль Н.П. Лускокрилі надродини Noctuoidea (Lepidoptera, Insecta) Ужанського національного природного парку // Наукові записки Державного природознавчого музею. - Львів, 2013. - 29. - С.19-32.
View source