Taxon explorer
Attelabidae - Трубкокрути
Опис
Описано близько 2500 видів трубкокрутів. Вони звичайно невеликі (1,5-13 мм завдовжки). Рослиноїдні, харчуються здебільшого на деревах та кущах. Частина з них — єдині комахи, які здатні згортати листки рослин, створюючи цим своєрідну камеру для розвитку личинок. Личинки також можуть розвиватися всередині соковитих плодів та пагонів. Серед комах цієї родини чимало таких, що завдають відчутної шкоди сільському та лісовому господарству.
Трубкокрути поширені майже по всіх регіонах суходолу, включаючи найвіддаленіші океанічні острови. Не знайдені вони лише у Новій Зеландії і на Гавайських островах. Найбільше видів мешкають у Індомалаї, Афротропіках і Неотропіці.
В Україні поширені понад 30 видів трубкокрутів. Вони трапляються в усіх природних зона та різноманітних біотопах — в Степу і Лісостепу, гірських місцинах, агроценозах тощо.
Трубкокрути харчуються тканинами рослин з 67 родин. Для 97% видів рослинами-господарями є покритонасінні, головним чином — Дводольні, третина видів харчується на букових і айстрових). У трубкокрутів розвинена досить складна турбота про потомство. Самки багатьох ринхітин після запліднення відкладають яйця в бутони або плоди рослин. Після цього бутон вона підгризає, і личинка харчується його підв'ялими тканинами. Для відкладання яйця в плід, самка вигризає ямку в його перикарпі, відкладає яйце у нього, кісточку плоду або його зав'язь. Після цього плід звичайно опадає.
Значна кількість трубкокрутів відкладає яйця у бруньки, пагони або листки (у їх платівку, жилки або черешки). Значна кількість видів згортає листок у вигляді трубки або пакуночка, що надає захист личинці та лялечці від ворогів. Це вимагає досить складної підготовчої операції по вигризанню розрізів певної траєкторії.
Заляльковуються трубкокрути звичайно у ґрунті.
Майже всі вони мають добре розвинені крила і здатні активно літати. Потривожені, трубкокрути підгинають ноги, падають з рослини і на певний час втрачають рухливість (танатоз).
Експерти