Опис
Чагарники (тільки в роді Leea зустрічаються деревовидні форми) з вузлувато членистими, круглими, іноді сильно сплюсненими, часто дуже соковитими, переважно з пористої деревиною гілками, що лазять за допомогою вусів, протилежних листю (стебло не лазаюче — у роду Leea і у багатьох бразильських степових видів з роду Cissus).
Прості, часто долонеподібні, з 3-5 лопатями, рідко перисті або багато перисті листки, часто з прилистками, мають черешок з потовщеною підставою і з'єднані зі стеблом за допомогою зчленування. Квіти зібрані у волоть або мутовку, протилежну листю; одна або кілька гілок суцвіття перетворені на вуса або в утворення, середні між вусами і гілками суцвіття. Окремі правильні, переважно дрібні і непоказні, часто зелені квітки мають по 4 (у Cissus), по 5 (у Vitis) або по 4 і 5 (у Ampelopsis) частин в кожному кружку; крім того, вони переважно двостатеві, рідко багатодомні або однодомні.
Зав'язь дво- або багатогніздова, іноді з неповними перегородками; біля основи кожного гнізда по 1 або по 2 насіннєві бруньки; стовпчик короткий або зовсім нерозвинений, рильце булавоподібне, або пласке, або ж злегка лопатеве. Плід — ягода, 1-6-гніздова, в кожному гнізді з 1-2 насінням, часто ж всього 1-2-насіння. Насіння, оточені твердою, як кістка, оболонко. що, містять хрящеподібний білок, а у його початку невеликий зародок. У цій родині, найближчій до родини крушинових (Rhamnaceae, найрізкіше відрізняющимся своїм твердим плодом — кістянкою, рідше коробочкою), налічується близько 250 властивих тропікам і теплим країнам помірного поясу видів; в Америці представників родини небагато, а ще менше в Австралії. Родина виноградових містить 16 родів.
Експерти