Синонім
Народна назва
Природоохоронний статус
RDBUkr: Вразливі; Reg
Цінність виду
Примітки
Регіонально охороняється у Львівській обл. (Рідкісні..., 2013).
У наказі про внесення тварин до Червоної книги України 2021 року статус виду змінено з рідкісний на вразливий.
Опис
В Україні один з 4 видів підроду (в Палеарктиці — один з 7 видів).
Пн.-Сх. Європа (від Польщі, Словаччини до Уралу і майже до 60° п. ш.) до Зх. Сибіру. В Україні зустрічається в Карпатах, Поліссі та на пн. зх. Лісостепу. Можливі знахідки і на пн. лівобережного Лісостепу.
Одно- або дворічна генерація. Зимують дорослі жуки, зрідка личинки старшого віку. Парування і відкладання яєць відбувається навесні. Молоді жуки з’являються в першій половині літа і зустрічаються до початку осені. Імаго частіше трапляється в травні — липні. Гігрофіл. Зустрічається в листяних та мішаних лісах, біля боліт, а також на вологих луках. Зоофаг широкого профілю.
Охороняється в Поліському заповіднику в комплексі з іншими безхребетними.
Література
- Журавчак Р.О. Стан вивчення та раритетна складова ентомофауни Рівненського природного заповідника та суміжних територій // Науковий вісник Ужгородського університету. Серія Біологія. – 2011. – Вип. 31. – C.62-67.
View source
- Заморока А.М., Бідичак Р.М., Геряк Ю.М., Глотов С.В., Капрусь І.Я., Козоріз Ю.Г., Мартинов О.В., Михайлюк-Заморока О.В., Пушкар Т.І., Різун В.Б., Слободян О.М., Смірнов Н.А., Утєвський С.Ю., Шпарик В.Ю. Розповсюдження рідкісних видів безхребетних тварин, занесених до Червоної книги України, в Івано-Франківській області // Український ентомологічний журнал. – 2017. – 2(13). – С.77-94.
View source
- Сметанин А.Н. Хищные жуки-жужелицы и стафилиниды заповедника "Тростянец". – К.: Наукова думка, 1981. – 72 с.
Веб ресурс
Експерти
- Володимир РІЗУН, к.б.н., с.н.с., e-mail: rizunv@ukr.net