Опис
Багаторічні опушені трави до 150 см заввишки з різноманітними стеблами — від безлистих квіткових стрілок до рослин з щільним листям, часто (особливо з рідким листям) мають прикореневу розетку. Листки цілокраї або глибокозубчасті, оберненояйцевидно-ланцетні, тупуваті, до основи звужені в черешок, зверху зелені, зісподу сірувато-повстисті. Квітки двостатеві, язичкові, п'ятизубчаті, від білувато-жовтих до оранжево-червоних, але головним чином жовті, в суцвіттях — кошиках, одиночних або зібраних у загальне суцвіття. Плід — циліндрична усічена сім'янка з 10 реберцями і жорстким чубчиком. Багатьом видам нечуйвітера властиве розмноження шляхом апоміксису. Вони не мають періоду спокою і проростають зазвичай відразу ж після опадання на ґрунт. У більшості видів у перший рік формується розетка листя, а в другій — квітконосні стрілки. Багато видів мають ендо-та ектотрофну мікоризу.
Рослини цього роду поширені у холодній і помірній зонах помірного клімату північної півкулі і в Південній Америці.
Деякі види нечуйвітера використовуються як лікарські рослини.
Рід Hieracium є одним з найчисленніших у світовій флорі та складним для ідентифікації рослин і побудови системи роду через міжвидову гібридизацію і явище апоміксису.
У чеклисті судинних рослин України ( Mosyakin, Fedoronchuk, 1999) було вказано 142 види Hieracium та 114 — Pilosella.
Загальна кількість прийнятих видів, наведених спільним інтернет проектом Королівських ботанічних садів у К'ю і Ботанічного саду Міссурі «The Plant List», наразі складає 2240 одиниць.
Експерти
-
Олександр КУЗЯРІН к.б.н., e-mail: kuzyarin@gmail.com