Опис
Рід багаторічних трав'янистих рослин родини складноцвітих або айстрових (Asteraceae).
Назва Senecio походить від латинського слова senex, тобто старий, маючи на увазі брудно-білий волохатий чубчик, який допомагає у поширенні насіння.
Сік всіх видів жовтозілля отруйний і може вразити слизову оболонку. Багато видів жовтозілля (близько 100) — сукулентні рослини. Це або листкові, або стеблові сукуленти, дуже різноманітні за габітусом.
Поширені від Арктики до тропіків, але головним чином в Південній Африці, Середземномор'ї і в помірних поясах Азії, Південної і Північної Америки. Серед жовтозілля є розеточні дерева (висотою до 7 м), що зростають в альпійському поясі гір Танзанії (Кіліманджаро) і Кенії. Більшість сукулентних видів походить з різних районів Африки, включно з прилеглими островами (Мадагаскар, Канарські острови). Деякі з них зустрічаються в Південно-Західній Європі, на Аравійському півострові, в Мексиці.
Три види жовтозілля фігурують у Червоній книзі України 2009 року. Це жовтозілля карпатське (Senecio carpathicus), жовтозілля Бессера (Senecio besserianus — цей вид також занесений до Європейського Червоного списку) і жовтозілля кримське (Senecio tauricus — ендемік Криму). Згідно новітньої систематики до роду Senecio належить лише останній вид. Жовтозілля карпатське в ранзі підвиду належить до роду Jacobaea (Jacobaea abrotanifolia subsp. carpathica (Herbich) B.Nord. & Greuter), а жовтозілля Бессера теж в ранзі підвиду належить до роду Tephroseris (Tephroseris integrifolia subsp. aurantiaca (Hoppe ex Willd.) B.Nord.).
Крім того, низка видів жовтозілля входить до офіційних переліків регіонально рідкісних рослин деяких областей України. Це, зокрема (в дужках надається українська назва, та за наявності біноміальна або триноміальна назва згідно сучасної систематики): Жовтозілля дніпровське (Senecio borysthenicus — синонім Jacobaea borysthenica (DC.) B.Nord. & Greuter) — входить до офіційних переліків регіонально рідкісних рослин Дніпропетровської, Донецької, Луганської, Одеської і Полтавської областей. Цей вид також занесений до Європейського Червоного списку; Жовтозілля болотне (Senecio paludosus — синонім Jacobaea paludosa (L.) G.Gaertn., B.Mey. & Scherb.) — входить до офіційних переліків регіонально рідкісних рослин Дніпропетровської, Львівської і Житомирської областей; Жовтозілля небагатолисте (Senecio paucifolius) — входить до офіційного переліку регіонально рідкісних рослин Дніпропетровської області; Жовтозілля татарське (Senecio tataricus — синонім Jacobaea paludosa subsp. lanata (Holub) B.Nord. & Greuter) — входить до офіційних переліків регіонально рідкісних рослин Дніпропетровської і Запорізької областей; Жовтозілля чорноморське (Senecio euxinus — синонім Senecio leucanthemifolius subsp. vernalis (Waldst. & Kit.) Greuter) — входить до офіційного переліку регіонально рідкісних рослин Донецької області; Жовтозілля сарацинське (Senecio sarracenius — невизнчена назва) — входить до офіційного переліку регіонально рідкісних рослин Житомирської області; Жовтозілля надрічкове (Senecio fluviatilis — синонім Senecio nemorensis L.) — входить до офіційного переліку регіонально рідкісних рослин Закарпатської області; Жовтозілля Швецова (Senecio schvetzovii — синонім Senecio macrophyllus M.Bieb.) — входить до офіційних переліків регіонально рідкісних рослин Кіровоградської і Львівської областей; Жовтозілля дібровне (Senecio nemorensis) — входить до офіційного переліку регіонально рідкісних рослин Хмельницької області; Жовтозілля тіньове (Senecio umbrosus) — входить до офіційних переліків регіонально рідкісних рослин Чернівецької і Львівської областей.
Експерти
-
Олександр КУЗЯРІН к.б.н., e-mail: kuzyarin@gmail.com