Синонім
- Sinapis nigra L.
- Brassica brachycarpa P. Candargy
- Brassica persoonii Rouy & Foucaud
- Brassica sinapioides Roth
- Brassica sinapioides Roth ex W.D.J. Koch
- Brassica sinapis Noulet
- Sinapis turgida Pers.
Народна назва
Природоохоронний статус
No status defined
Цінність виду
Лікарська рослина; Бур'ян
Примітки
Опис
Поширена гірчиця чорна у середній та південній смугах помірного поясу, частіше у долинах річок. Як бур'ян трапляється на городах, садах, полях, інколи на пустищах і біля житла. В Україні найчастіше росте (у природних умовах — по всій території, крім Карпат та Криму). У деяких місцях введена в культуру.
Популярність гірчиці в народній медицині дуже велика. На першому місці стоять гірчичники — від ревматизму, ішіасу та подагри. Гірчичний спирт використовують для втирання при м'язовому болю, розтягненнях зв'язок, вивихах і, природно, при ревматизмі. Також досить популярні гірчичні компреси при бронхіті. Для дітей їх роблять трохи м'якшими, додавши в гірчичну кашку близько 20% свинячого жиру.
Вживається як приправа. Дослідження показали, що гірчиця належить до найбільш відновлювальних прянощів. Вона чудово сприяє травленню, допомагає засвоювати жирну їжу, а дуже швидко переробляється і далі в кишці остаточно перетравлюється. У літніх людей гірчиця, стимулюючи травлення, суттєво покращує обмін речовин. Харчову гірчицю виготовляють за різними рецептами (м'яка, солодка, гостра, пекуча) з гірчичного насіння, яке для утворення гірчично-масляного алліла повинні піддатися ферментативному розщепленню.
Література
- Гончаренко В.І., Калінович Н.О. Флора судинних рослин Шацького національного природного парку // Науковий вісник Волинського національного університету імені Лесі Українки. Сер.: Біологічні науки. - 2009. - №2. - С.5-17.
View source
Веб ресурс
Експерти
- Олександр КУЗЯРІН к.б.н., e-mail: kuzyarin@gmail.com