Опис
Рід листопадних кущів та дерев підродини Ліщинові родини Березові (Betulaceae). В роді — 11 сучасних видів. У викопному стані відомий з мезозойської ери.
Види роду поширені в країнах помірного і субтропічного поясів Північної півкулі. Найчастіше зустрічаються у листяних лісах.
Найвідомішим видом цього роду є ліщина велика, або фундук.
Загальна висота коливається від 1,5 до 20 м. За невеликим винятком не утворюють єдиного стовбура, великі гілки розходяться у різні боки. Кора має сірувато-коричневий колір, тонка, гладенька. Забарвлення деревини від білого до світло—коричневого кольору, має тонку текстуру. Гілки, пагони розташовуються в два ряди стоячи.
Представники цього роду мають листя круглої або овальної форми, доволі широке й велике (4-12 см завдовжки та 3,5-12 см завширшки). Квітки одностатеві, однодомні. Чоловічі квіти зібрані густими циліндричними сережками, що розташовуються на коротких гілочках. Тичинок 4, іноді вони роздвоєні. Пиляки на верхівці мають пучок волосків. Жіночі квітки зібрані суцвіттями у вигляді бруньок, що сидять по 2 в пазухах приквітників. Кожна жіноча квітка має дуже слабко розвинену оцвітину. Зав'язь нижня, двогніздова, з одним яєчком (сім'ябрунькою) в кожному гнізді, стовпчик дуже короткий з 2 приймочками у вигляді червоних ниточок, які навесні висовуються з «бруньки» — суцвіття. Внаслідок недорозвинення однієї полярної клітини плід виходить односім'яний з дерев'янистим перикарпом, відомий як горіх. Кожен горіх оточений трубчастим надрізаним покривом, так званою плюскою.
Експерти
-
Олександр КУЗЯРІН к.б.н., e-mail: kuzyarin@gmail.com