Синонім
- Equus curvidens Owen, 1845
- Equus ferus subsp. caballus Linnaeus, 1758
- Equus hippagrus (Smith, 1841)
- Equus neogeus (Lund, 1840)
- Equus rectidens Gervais & Ameghino, 1880
- Hipphaplus bravardi Ameghino, 1889
- Hippidium neogaeum (Lund, 1840)
Народна назва
Природоохоронний статус
No status defined
Цінність виду
Примітки
Опис
Поширений на всіх континентах, крім Антарктиди, в більшості країн світу.
Найдавніші археологічні знахідки одомашнення коня зроблені на території України та Казахстану і датуються періодом 3500-4000 р. до н. е. Від 3000 року до н. е. кінь був остаточно одомашнений і до кінця 2000 року до н. е. остаточно розповсюдився по всій території Європи.
Наскільки відомо, в окремих регіонах коні зустрічається у дикому стані. Домашні коні розповсюджені у всіх країнах у вигляді величезної кількості порід, які сильно розрізняються по величині, формі голови, кольору тощо. Деякі породи свійських коней місцями здичавіли. У Європі дикі або здичавілі коні — тарпани — водилися ще в першій половині минулого століття.
Всього у світі існує більше двохсот порід коней.
Коні степових порід пасуться весь рік у степу і тільки в рідкісних випадках підгодовуються сіном. Суворі зими, заметілі й особливо ожеледиця, що нерідко трапляється у степах, дуже заважають коням добувати корм з-під снігу. За таких умов тварини до кінця зими дуже худнуть, а багато з них, особливо молоді, гинуть. Протягом літа коні знов набирають вагу.
Коня відносять до травоїдних тварин. На пасовищі кінь з'їдає від 25 до 100 кг трави на добу. Залежно від віку та живої маси кінь випиває в середньому 30–60 літрів води за добу влітку і 20–25 літрів взимку. Для коня потрібно 4–5 акрів землі, близько 2 га.
Вагітність у коней триває приблизно 335—340 днів (одинадцять місяців). Зазвичай кобила народжує одне, рідше двох лошат. Жеребці з'являються на світ зазвичай на 2–7 днів пізніше, ніж кобили. Лоша народжується зрячим і через кілька хвилин може стояти і ходити, воно смокче молоко 4–6 місяців, протягом яких з'являються його молочні зуби, з молочних різців середня пара прорізується через 8–14 днів після народження, наступні ще через 2–3 тижні; через 5–6 місяців після народження прорізуються зовнішні. Середні різці змінюються близько 2½ років, наступні близько 3½, крайні близько 4½, разом з ними прорізуються й ікла, далі вік визначається за ямками на різцях, у нижній щелепі, на внутрішній парі різців, вони стираються у віці 5–6 років, на середній - на сьомому році, на зовнішній - на восьмому; потім у тій же послідовності стираються ямки на різцях верхньої щелепи, а з 11–12 років, коли ямки зникають на всіх різцях, вік визначити складно. Кінь у три роки стає статевозрілим.
Тварина, яка зробила переворот у житті людей. Залишався основним транспортом і робочою силою до кінця XVIII — початку XIX століть.
Використовують для роботи, у кінному спорті, як продуктивну тварину, яка дає м'ясо і молоко. Протягом тривалого часу відігравав значну роль у перевезеннях, рільництві та війні.