Синонім
- Spergula pentandra Rchb.
- Spergula vernalis var. celtiberica Asch.
Народна назва
Шпергель весняний
Природоохоронний статус
No status defined
Цінність виду
Примітки
Внесений до Червоної книги Естонії і Червоних книг Калінінградської області і Республіки Карелія (Росія).
Опис
Поширений у Європі й Алжирі.
В Україні вид зростає на піщаних відкритих місцях, в соснових лісах — у Поліссі, дуже рідко (Житомирська область, околиці села Федорівка, Київська область, околиці села Старосілля).
Однорічна трав'яниста рослина 10–30 см заввишки. Зовнішні чашолистки ланцетні, гострі, внутрішні — яйцеподібні, тупі. Пелюстки широкояйцюваті, трохи коротші за чашолистки. Часто з багатьма стеблами. Стебла від висхідних до прямих, від голих до рідко-прямо-волосих, без залозистих волосків. Міжгір'я під суцвіттям у 2–3 рази довше ніж нижні. Листки супротивні, але розміщені в кільцях, без черешків. Листові пластини лінійні, з цілими краями, не жолобчасті, блискучі, від зеленого до блакитнувато-зеленого забарвлення. Найнижчі листя явно коротші, ніж міжвузля. Віночок радіально-симетричний, білий, шириною до 1 см; пелюстки п'ять, довжиною 2.5–4 мм, такої ж довжини, як чашолистки або трохи коротші. Чашолистків 5, часто синьо-фіолетові. Тичинок зазвичай 5. Плід — яйцеподібна, жовтувата, 5-клапанна, 4.5–6.5 мм довга капсула. Насіння темне.
Література
- Гончаренко В.І., Калінович Н.О. Флора судинних рослин Шацького національного природного парку // Науковий вісник Волинського національного університету імені Лесі Українки. Сер.: Біологічні науки. - 2009. - №2. - С.5-17.
View source
Веб ресурс
Експерти
- Олександр КУЗЯРІН к.б.н., e-mail: kuzyarin@gmail.com